Muzyka Życia: Świadkowie

W niedzielę 21 lipca 2024 roku o 18:00 w Domu Kultury Śnieżka w Dębicy z nowym programem muzycznym wystąpi Ireneusz Socha. Będzie to kontynuacja formatu Muzyka Życia, w którym rok temu zadebiutował Yaron Klein ze swoim trio. Wydarzenie będzie towarzyszyć oficjalnym obchodom Dnia Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy.

Projekt graficzny: Tomasz Gawroński

Ireneusz Socha – kompozycje, instrumenty komputerowe, śpiew
Tomasz Gawroński – wizualizacje

Na koncert składają się trzy cykle słowno-muzyczne – Goldberg, Ladner i Goldman – osnute wokół fragmentów wywiadów z żydowskimi świadkami Zagłady – przeprowadzonych przez kompozytora w latach 1990, 1992, 2004. Cykle Goldberg oraz Goldman nie były dotąd wykonywane publicznie. Ladner miał swoją premierę w Muzeum Okręgowym w Tarnowie w ramach wystawy Byliśmy w 2014. Muzyka ilustruje wypowiedzi świadków, jednak równie często zaskakuje samodzielnością i rozmachem. Wchodzi w dialog twórczy z tekstami – wydobywając z nich najgłębsze znaczenia. Jest zróżnicowana pod względem użytych technik kompozytorskich oraz realizacyjnych. Łamie ograniczenia gatunkowe i łatwe skojarzenia. Najlepiej odbierać te kompozycje jak ścieżkę dźwiękową, która wzrusza, wciąga i nie pozostawia słuchacza obojętnym. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy oraz Forum Dialogu.

Ireneusz Socha jest prekursorem łączenia muzyki żydowskiej i nowoczesnych brzmień. Związany z Dębicą od urodzenia, komponuje i wykonuje muzykę autorską od ponad 30 lat. Jego zespół Kirkut-Koncept (1985-1990) był jedną z pierwszych polskich grup wykonujących muzykę inspirowaną kulturą żydowską. Do tematyki żydowskiej nawiązują jego płyty solowe, m.in. Sztetlach i Polin. W ostatnich latach dał się również poznać jako działacz społeczny i edukator zaangażowany w zachowanie pamięci o historii dębickiej gminy żydowskiej. Od 2016 organizuje społeczne obchody Dnia Pamięci o Dębickich Żydach. Przełożył na polski Sefer Dembic – księgę pamięci żydowskiej społeczności Dębicy. Jest członkiem Sieci Forum Dialogu dbającej o dobre relacje polsko-żydowskie.

Tomasz Gawroński jest artystą wizualnym, założycielem Tving Stage Design. Wieloletnie doświadczenie w branży wizualnej zbliżyło go do muzyki elektronicznej. Artysta stosuje minimalizm w tworzeniu instalacji, projekcji wideo-mappingowych, jak również projektów scenograficzno-ledowych. Chętnie eksperymentuje, a każdą produkcję traktuje jako całościowe doświadczenie, którym muzyka i oprawa wizualna są równie ważne. Współpracuje z takimi artystami, jak Skalpel, Emika, Rachel Lyn czy Pleq; festiwalami jak np. Mayday Poland czy Intro Festival w Raciborzu oraz instytucjami kultury, np. warszawskim Teatrem Narodowym.