Pamiętamy

Dni Pamięci o Dębickich Żydach odbędą się już po raz ósmy. W programie tegorocznych obchodów znajdzie się wyjątkowy koncert oraz ceremonie upamiętniające żydowską społeczność miasta.

Nasze uroczystości odbywają się corocznie od 2016 roku – w celu upamiętnienia żydowskiej społeczności, która istniała i rozwijała się w Dębicy przez prawie trzysta lat. Bogate i różnorodne życie żydowskie kwitnące w naszym mieście zostało brutalnie przerwane przez hitlerowskich najeźdźców w latach 1939-1943. Pamiętamy o Świętych Ofiarach pierwszej akcji eksterminacyjnej w tutejszym getcie, która miała miejsce w dniach 21-25 lipca 1942 r. Ogółem w getcie uwięziono dwanaście tysięcy Żydów z okupacyjnego powiatu dębickiego. Zmuszano ich do niewolniczej pracy, znęcano się nad nimi i mordowano ich w mieście i jego okolicach. Tych, którzy przeżyli, wywieziono i zgładzono w obozie śmierci w Bełżcu. Z blisko trzech tysięcy Żydów mieszkających w Dębicy przed II wojną światową przeżyło jedynie pięćdziesiąt jeden osób.

Program tegorocznych uroczystości przedstawia się następująco:
 
20 lipca 2023 (czwartek) 16:30 – 17:30
Uroczystość upamiętniająca Ofiary dębickiego getta. Miejsce: ogródek jordanowski od strony ulicy Kościuszki. Organizator: Ireneusz Socha. Współrzędne miejsca: https://goo.gl/maps/PrWCRvqKM6EvEzKE9 
 


20 lipca 2023 (czwartek) 18:00
Muzyka życia: Yaron Klein Trio
Yaron Klein – skrzypce
Oleg Dyyak – akordeon
Wojciech Front – kontrabas

Sala kinowa Miejskiego Ośrodka Kultury Śnieżka (Dębica, ul. Bojanowskiego 18).

Organizatorami koncertu są Ireneusz Socha (Dembitzer Music) oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu finansowemu fundacji Forum Dialogu w ramach Roku Krzysztofa Pendereckiego.

Yaron Klein jest izraelskim skrzypkiem, lutnistą oraz badaczem literatury i muzyki arabskiej. Zdobył tytuł doktora na wydziale filologii arabskiej Uniwersytetu Harvarda i przeniósł się do Carleton College w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie prowadzi wykłady z arabistyki oraz uczy gry na arabskiej lutni ud. Yaron studiował grę na skrzypcach pod kierunkiem Avigdora Zamira w Hajfie i Maurice’a Cruta w Paryżu, jak również grę na lutni ud i skrzypcach arabskich pod kierunkiem Bassama Saby w Nowym Jorku i Taiseera Eliasa w Hajfie. Regularnie współpracuje z wieloma artystami, wykonując różne rodzaje muzyki, począwszy od zachodniej kameralistyki, poprzez muzykę klezmerską, na muzyce arabskiej i bliskowschodniej kończąc. Jest członkiem amerykańskiego zespołu Amwaaj specjalizującego się w muzyce Bliskiego Wschodu. Jego prace naukowe koncentrują się na związkach literatury i muzyki arabskiej. Yaron Klein jest wnukiem Miriam Grünspan – najmłodszej córki Natana i Dwory Grünspanów z Dębicy. Oleg Dyyak to wykształcony klasycznie ukraińsko-polski multiinstrumentalista i kompozytor. Był współzałożycielem znanego na całym świecie zespołu nowej muzyki żydowskiej The Cracow Klezmer Band. Ma w repertuarze utwory klasyczne, jazzowe, popowe i world music. Wojciech Front to polski kontrabasista i pedagog. Był członkiem The Cracow Klezmer Band, a obecnie gra w zespole OneNess. 

21 lipca 2023 (piątek) – godzina zostanie podana w późniejszym terminie
Oficjalna uroczystość zorganizowana przez Miasto Dębica w miejscu pamięci w Lesie Wolica. Wydarzenie upamiętnia blisko sześciuset Żydów rozstrzelanych w tym miejscu w lipcu 1942 roku.
Współrzędne miejsca: https://goo.gl/maps/EtvNYBo8hn7hqj2bA 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznych wydarzeniach.