Dzień Pamięci o Dębickich Żydach

Fot. Marcin Strzyż (c) 2021

Jestem pomysłodawcą publicznego upamiętniania życia i zagłady dębickiej społeczności żydowskiej w przestrzeni miasta. Pierwszą taką uroczystość zorganizowałem 21 lipca 2016 roku w 74. rocznicę pierwszej akcji eksterminacyjnej w dębickim getcie.

Główna część uroczystości zawsze odbywa się na terenie dzisiejszego „ogródka jordanowskiego”, czyli w miejscu selekcji i kaźni więźniów getta. To tu odczytywane są nazwiska Ofiar. Potem składamy hołd żydowskim rodzinom rozstrzelanym w Lesie Wolica.

Bardzo ważną rolę w moich obchodach pełni muzyka. W roku 2016 dębicki saksofonista Bartłomiej Prucnal przyjął moje zaproszenie po raz pierwszy i na terenie getta zagrał transkrypcję modlitwy El male rachamim. Rok później wykonał z zespołem jazzowym program tradycyjnych i nowoczesnych utworów żydowskich w muszli koncertowej na rynku. Bartek zagrał również w budynku synagogi nowomiejskiej (w 2018 solo, a w 2019 razem z wokalistą Mariuszem Koluchem) w recitalach inspirowanych muzyką żydowską w moim opracowaniu. W roku 2021 recital Bartka odbył się w ogrodzie Willi Wiluszówka – odnośnik do materiału wideo.

Na przestrzeni lat w moich uroczystościach wzięli udział dębiczanie, w tym władze miasta, goście z innych miast Polski i przedstawiciele organizacji żydowskich, a także krewni Pomordowanych z Izraela i USA.

Od roku 2019 władze miasta nie uczestniczą w części moich obchodów, które odbywają się w tzw. parku jordanowskim, czyli w miejscu selekcji i eksterminacji więźniów dębickiego getta, przenosząc swoją uroczystość w miejsce pamięci w Lesie Wolica.

Poniżej zamieszczam galerie zdjęć z uroczystości, które odbyły się w ubiegłych latach.

Pierwszy Dzień Pamięci o Dębickich Żydach, 21 lipca 2016 roku

Drugi Dzień Pamięci o Dębickich Żydach, 21 lipca 2017 roku

Trzeci Dzień Pamięci o Dębickich Żydach, 24 lipca 2018 roku

Czwarty Dzień Pamięci o Dębickich Żydach, 23 lipca 2019 roku

Piąty Dzień Pamięci o Dębickich Żydach, 21 lipca 2020 roku

Szósty Dzień Pamięci o Dębickich Żydach, 21 lipca 2021 roku

Siódme Dni Pamięci o Dębickich Żydach 20-21 lipca 2022 roku

(IS)