Skarby Patrycji Dołowy

19 stycznia 2022 roku ukazała się najnowsza książka Patrycji Dołowy Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci. Kilka lat temu Autorka została poproszona o pomoc, gdy jej amerykańska przyjaciółka chciała dowiedzieć się czegoś o swojej prababci. Tak zaczęła się wędrówka, która potoczyła się w niespodziewany sposób. W jej trakcie Autorka spotkała amerykańskich potomków polskich Żydów oraz Polaków, którzy stali się lokalnymi strażnikami żydowskiej pamięci. Wśród nich znalazł się Ireneusz Socha.

Patrycja Dołowy – to pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Kieruje BioCentrum Edukacji Naukowej i wykłada na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. 

Dębica pojawiła się w jej wcześniejszej książce Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu, w której o swoich przeżyciach z czasów Zagłady opowiada między innymi Hana Svirsky z domu Ostern. W Skarbach Autorka przeprowadziła wywiady z opiekunami żydowskiej pamięci z Będzina, Biecza, Dębicy, Dukli, Mszany Dolnej, Nowego Sącza, Orli, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radoszyc, Szczekocin, Zamościa, Zduńskiej Woli i Żarek. Ich opowieści układają się w siedem tematów-rozdziałów: Pustka, Pozostałości, Zbieracze, Imiona, Wyprawa, Klątwa i Troska.

Z długiego wywiadu Patrycja Dołowy wybrała do książki te wspomnienia Ireneusza Sochy, które odnoszą się do początku jego fascynacji kulturą żydowską oraz powodów rozpoczęcia działalności społecznej. W tomie nie zabrakło jego wypowiedzi na temat relacji polsko-żydowskich, wrogiego środowiska, trudnego zadania zmiany świadomości społecznej oraz ceny, jaką się za to płaci.

Odnośnik do strony wydawcy.